Branża transportowa jest to duży sektor gospodarki, który stale odczuwa zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników. Dzięki temu zawody takie jak spedytor są bardzo opłacalne. Jednak wymagają one pewnej wiedzy z zakresu prawa i umiejętności zarządzania taborem. Czym się zajmuje człowiek na takim stanowisku i jak można nim zostać?
Czym zajmuje się spedytor?
Spedytor zajmuje się czynnościami spedycyjnymi, czyli organizowaniem działań przewozowych. Oznacza to, że planuje trasy transportowe, dobiera środki transportu, zajmuje się ubezpieczaniem towarów, dba o bezpieczne i terminowe dostarczanie ładunku, a także wystawia dokumenty przewozowe. Spedytor może także zajmować się transportem międzynarodowym. Wymaga to znajomości przepisów prawa transportowego w poszczególnych krajach, zajmowania się odprawą celną oraz innymi dokumentami. Spedytor musi przeprowadzać szczegółowy wywiad na temat specyfiki danego towaru, aby móc pod niego zorganizować załadunek, transport i rozładunek. Nie jest to praca czysto analityczna. Codziennie na drogach zdarzają się różne sytuacje, które wymagają pozostawania w pełnej gotowości i szybkiego rozwiązywania bardzo różnych problemów.
Kurs na spedytora
Stanowisko spedytora wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Praktykę zdobywa się oczywiście w pracy, lecz do podjęcia pierwszego zajęcia potrzeby jest kurs przygotowawczy. Uczestnik takiego kursu zapoznaje się z ogólną wiedzą na temat transportu polskiego i międzynarodowego, niezbędnymi aspektami prawnymi, przygotowywaniem przewozu czy składaniem reklamacji. Kursant zyskuje wiedzę na temat zarządzania taborem ciężarowym, standardu obsługi czy czasu pracy kierowców. Zrobienie kursu na spedytora wiąże się z pewnymi kosztami, które mogą zniechęcać osoby chcące pracować w tej branży. Opłacalność tak naprawdę będzie zależała od tego, czy kursant zatrudni się na tym stanowisku i czy będzie ona dobrze płatna.
Czy warto zostać spedytorem?
Firmy transportowe można znaleźć we wszystkich regionach Polski. To dzięki nim rodzime wyroby dostarczane są na cały świat. Rynek ofert pracy w sektorze transportowym jest bardzo duży. Warto przeglądać ogłoszenia pod tym kierunkiem, ponieważ pracy dla spedytora jest sporo i przy odpowiednim doświadczeniu można nieźle zarabiać. Oczywiście nie ma co liczyć, że przy pierwszym zatrudnieniu będą to wysokie pensje. Jednak z czasem umiejętności handlowe, zdolności językowe i doświadczenie pozwalają zarabiać przyzwoite pieniądze. Osoba po kursie może naleźć zatrudnienie w branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka) i pracować jako spedytor drogowy, dyspozytor pojazdów ciężarowych lub logistyk w firmach handlowych i produkcyjnych.