Transport drogowy dotyczy nie tylko indywidualnych pasażerów, lecz także różnego rodzaju ładunków. Te ostatnie mogą być przewożone na wiele sposobów. Jedną z metod transportu towaru jest transport drogowy kontenerów. Jest on bardzo powszechny ze względu zarówno na swoją efektywność, jak i na bezpieczeństwo. Da się za jego pomocą przewozić zarówno ładunki częściowe, jak i całopojazdowe.
Charakterystyka kontenerów
Kontenery to nic innego jak spore skrzynie, które z powodzeniem są w stanie pomieścić bardzo dużo towaru drobnicowego. Mają one do siebie to, iż są trwałe oraz wytrzymałe, a więc można je wielokrotnie użytkować bez obaw o to, że za którymś wykorzystaniem nie będą się już one nadawać do fachowego transportu. Ponadto kontenery wyposażone są w naroża zaczepowe, które stoją za tym, iż możliwe jest dość łatwe mocowanie, a także ustawianie i przesuwanie tych obiektów. Kolejną zaletą kontenerów jest to, iż dzięki nim zbędny staje się pośredni przeładunek. Jak widać, to naprawdę świetna opcja dla osób zajmujących się transportem drogowym.
Przewożenie kontenerów samochodami nie jest jedynym rozwiązaniem. Wprost przeciwnie, transport tych obiektów jest nawet powszechniejszy przy wykorzystaniu drogi morskiej czy lotniczej. Niemniej zwykły transport lądowy również wchodzi w grę w przypadku kontenerów. Przeprowadza się go, ładując kontenery na naczepy. Tego rodzaju działanie regulują odpowiednie normy. Istnieją chociażby ograniczenia wagowe, które nie pozwalają na to, aby ciężar ładunku kontenerowego przekraczał 21-22 tony. Dokładna wartość zależy tu od tego, jakiego dokładnie typu obiekty są przewożone. Nie ma bowiem jednych, uniwersalnych kontenerów, które sprawdzają się w każdej sytuacji. Pomiędzy poszczególnymi odmianami tych pojemników istnieją pewne różnice. Jednostką, za pomocą której dokonuje się określenia pojemności kontenera, jest TEU. Odpowiada ona dwudziestu stopom. Rozmiary kontenerów mają bowiem do siebie to, iż wylicza się je w angielskich jednostkach – stopach oraz calach.